İMPLANT

Dental İmplant Nedir? 

Kaybedilen dişlerin yerine, tedavi amacı ile estetiğin ve çiğneme fonksiyonunun geri kazanılması için çene kemiği içine yerleştirilen titanyum vidalara “dental implant” denir. Diş hekimliğinde kullanılan “dental implantlar” vida veya silindirik şekillerdedir. Hekim, operasyon sırasında kemiğin fazlalığını ve anatomik boşluklara uzaklığını değerlendirerek değişik çapta (3.0 - 5.8 mm.) ve değişik uzunlukta (7.5 -15.0) implantlar kullanabilir.

İmplant Uygulanacak Durumlar

 1. Diş hekimliğinde implantın uygulanabileceği durumlar: 
  Tek diş eksikliklerinde dental implant uygulanması: Özellikle estetiğin ön plana çıktığı üst ve alt çenenin ön bölgelerinde veya arka çiğneme bölgesinde çürük, travma (darbe) veya periodontal (dişeti problemi) nedenlerle diş kayıplarının yerine uygulaması çok fazla kullanılan ve hastaya da büyük bir avantaj sağlayan durumlardandır. Tek diş eksikliklerinde implant uygulaması yapılmayan hastalarda, diş eksikliğinin olduğu bölgenin önündeki ve arkasındaki dişler aşındırılarak konik bir şekil verilmektedir ve bunlardan destek alan bir porselen köprü yapılmaktadır.
 2. Arkası dişsiz sonlanan çenelerde dental implant uygulaması: 
  Zamanla çiğneme bölgesindeki dişlerin çoğu kaybedilince, arka bölgede köprü yapımına bile olanak sağlayacak diş mevcut olmadığından bu tip hastaların sabit bir protez kullanabilmeleri için dental implantlar gereklidir. Aksi takdirde oranın boş kalması hastaya çiğneme güçlüğü sağlayacağından hareketli bir protez tapılması gerekmektedir.
 3. Total dişsiz ( tüm dişlerini kaybetmiş) çenelerde dental implant uygulaması: 
  Tamamen dişsiz bir ağızda implant uygulaması ile kemik yeterli ise sabit bir protez yapmak için implant uygulaması yapılabilir. ( en az 5-6 adet implant) Çene kemiğinin yeterli hacimli olmadığı durumlarda veya anatomik oluşumlar izin vermediğinde (alt çene siniri- nervus alveolaris inferior veya üst çene bölgesinde sinüs varlığı) ön bölgelere uygulanan implantlar ile implant destekli hareketli bir protez uygulanabilir.
 4. Uzun dişsiz bölgelerde implant uygulaması: 
  Çok fazla yan yana bulunan dişini kaybetmiş hastalarda bu bölgenin önünde ve arkasında diş olsa bile buraya yapılan köprü ayakları çok fazla kuvvete maruz kalacağından yapılacak köprü uzun vadeli olmayacaktır. Bu yüzden implant uygulanarak daha başarılı ve uzun bir tedavi yapılabilir.
 5. Ortodontik uygulamalarda dişlerin hareketini sağlamak için implant uygulaması: Bazen dişlerin ortodontik hareket ile gömülebilmesi ve yeterli destek olmadığında ortodontik implantlar uygulanarak ortodonti tedavisi planlanabilir.
 6. Çene-yüz protezlerine destek olarak uygulanan implantlar: 
  Büyük kazalar ve tümör operasyonlarından sonra bazı hastaların çene-yüz bölgesindeki dokular (göz, burun, çene, kulak gibi) ameliyat sırasında alınır. Bu durumlarda bu hastaların eksik dokularının yerine “epitez” ve “obturatör” denen protezler yapılabilir. Bunların tutuculuğunu sağlamak için de implant uygulamaları yapılabilir.

İmplant Uygulamasının Uygun Olmadığı Durumlar Nelerdir ?

Bazı sistemik hastalıklar veya çeşitli engellemeler nedeniyle implant uygulaması tercih edilmemektedir.

 1. Çenedeki kemik yapısının uygun olmaması yada yetersiz veya anatomik olarak riskli olması durumlarında,
 2. Kalp rahatsızlığı olan bireylerde,
 3. Kontrol altında olmayan Diabet (Şeker) hastalarında,
 4. Kan pıhtılaşma sorunları yaşayan kişilerde,
 5. Alkol veya ilaç bağımlılığı olan bireylerde,
 6. Hastanın cerrahi işlemlere yatkın olmaması durumunda ( aşırı korku , endişe )
 7. Hastanın maddi durumunun iyi olmaması ( pahalı bir işlem olması nedeniyle) ve
 8. Hastanın implant sonrası oral hijyenini ( ağız temizliğini ) tam olarak sağlayamayacağı durumlarında implant uygulaması önerilmemektedir.

İmplant Öncesi Radyolojik Muayene

İmplant cerrahisi işleminden önce panoramik filmler alınarak genel bir fikir edinilir. Sonrasında da çenelerden ölçü alınarak alçı modeller dökülür ve çeneler arası mesafeye bakılır. Bu tetkiklerle kemiğin kalınlığının tam öngörülemediği durumlarda kemik kalınlığı ve anatomik önemli oluşumların durumunu anlayabilmek için 3 boyutlu BT (bilgisayarlı tomografi) alınıp incelenebilir

İmplant Operasyonu Nasıl Yapılır?

İmplant uygulanacak bölge normal çekim operasyonu sırasındaki gibi lokal anestezik maddelerle uyuşturulur. Sonrasında da dişeti kaldırılarak çene kemiği içine istediğimiz çap ve uzunluktaki kılavuzlarla yer açıp titanyum implantlar yerleştirilir. Sonrasında açılan dişeti dikişlerle kapatılıp operasyon biter. Operasyon süresinin uzunluğu yapılan implant sayısına, çene kemiğinin durumuna, o bölgeye kemik tozu uygulanıp uygulanmaması gibi çeşitli etkenlere bağlıdır. Bu nedenle net bir operasyon süresi belirtmek çok doğru olmaz.

İmplant Operasyonu Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

 • Operasyon sonrası kanamanın durdurulması için operasyon bölgesine gaz tampon konulmaktadır. Bu tampon 1 saat kadar orada tutulup sonra uzaklaştırılıp başka bir şey çok gerekmedikçe koyulmaması gereklidir.
 • Operasyon bölgesindeki dikiş bölgesinde besin artıkları birikebileceğinden oralara çok temiz bakılmalıdır, operasyondan 2 gün sonra temiz tutulması için gargara kullanılabilir.
 • Yara kenarlarından sızıntı şeklinde kanama normaldir
 • Operasyon sonrası o bölgede şişme, ağız açmada güçlük ve sararma görülmesi normaldir. Bunları azaltmak için operasyonudan sonra 1 gün boyunca aralıklı bir şekilde buz uygulanmalıdır.
 • Beslenme şekli yara yerlerinin zedelenmemesi için ılık ve yumuşak gıdalarla olmalıdır.
 • Kesinlikle 1 hafta boyunca sigara, alkol ve gazlı içecek kullanımından kaçınılmalıdır.
 • Operasyon sahasındaki dikişler 1 hafta sonra alınmalıdır.
 • Kanama çok olmaması için yatarken ilk gün dik pozisyonda yatılmalıdır.
 • Kanamanın sızıntı değilde fazla olduğu durumlarda hekime başvurulmalıdır.
 • Kanama çok olmasın diye kan sulandırıcı kullanılıyorsa bunu vermiş olan doktorun bilgisi dahilinde birkaç gün bu ilaçlar kesilebilir.
 • Operasyon sonrası verilen antibiyotik ve ağrıkesici çok muntazamn ve saatinde kullanılmalıdır.

Fotoğraf Galerilerine ulaşmak için fotoğraflara tıklayınız...

Beyaz Diş Kliniği Beyaz Diş Kliniği Beyaz Diş Kliniği Beyaz Diş Kliniği
Beyaz Diş Polikliniği

Estetik Diş Hekimliği

Beyaz Diş Polikliniği'nde

Estetik Diş Hekimliği, sağlıklı ve güzel bir gülümsemeyi sağlamak amacı ile genel diş hekimliği ile bazı temel prosedürlerin beraber uygulandığı bir süreci kapsar.

Beyaz Diş Polikliniği

Ortodonti Tedavi Yaşı

Beyaz Diş Polikliniği'nde

Yaş olarak bir çocuğun ne zaman Ortodontist veya Dişhekimine götürülmesi gerektigini düşünürsek, bu zamanın oldukça erken yaşlar oldugunu bilmeliyiz.

Beyaz Diş Polikliniği

Bonding Uygulamaları

Beyaz Diş Polikliniği'nde Bonding dişteki kırık ve çatlakları onarmanın ya da özellikle ön dişlerde şekil ve renk değiştirmek için kullanılır. Önce yapıştırılacak kompozit malzemenin rengi ile doğal dişinizin rengi birbirine uyumlu hale getirilir.

Contuct Us

İletişim

Adres: Saltak cd. Saraylar mh. No:19\5 Şifa Apt. Denizli
Telefon: 0 258 264 76 30
Kroki için tıklayınız...