MERAK ETTİKLERİNİZ

Endodonti Nedir?

Dişin, dişetinin üstünde kalan ve ağız içinde gözüken kısmına kuron; ağızda görünmeyen ve kemik içinde kalan kısmına ise kök adı verilir. Dişler, birkaç tabakadan oluşmaktadır. Bunlar dıştan içe doğru mine ve dentindir . Dişin dış dokuları olan mine ve dentinin altında yumuşak bir bağ dokusu olan ve dişin canlı kısmını oluşturan pulpa dokusu bulunmaktadır, halk arasında "dişin siniri" olarak bilinir. Bir dişin büyüme ve gelişmesi sırasında pulpanın görevi onu beslemektir. Bir diş tamamen geliştiğinde ise pulpa dokusu; ağrıyı ileterek dişin zarar gördüğünü ya da iltihaplandığını haber vermektir.

Endodonti, diş pulpasına kadar ilerlemiş olan problemler ile ilgilenen ve tedavisini yapan diş hekimliği dalıdır.

Kanal Tedavisi Nedir?

Pulpa kurtarılamayacak kadar zarar gördüğünde iltihaplanmaları tedavi etmek amacıyla yapılan işlemlere kanal tedavisi denir. Diş kanalları, dişin kuron kısmından başlayıp kök ucuna kadar devam eden çok küçük ve ince tünelciklerdir. Pulpanın yerinden alınması işlemidir.

Geçmiş yıllarda, pulpası iltihaplanmış dişlerde tek tedavi şekli diş çekimiydi fakat günümüzde, kanal tedavisi sayesinde diş hekimleri dişleri ağızda tutarak uzun süre hizmet etmesini sağlayabilmektedir.

Kanal Tedavisi Neden Yapılmalıdır?

Kanal içi sinirler zarar görüp iltihaplandığında, kendini iyileştirebilme özelliği olmadığı için ölür. Pulpa (sinir) ölümü en çok darbe almış, kırılmış bir dişte veya derin bir çürüğe bağlı olarak gelişir. Her iki durumda da bakteriler pulpaya ulaşır ve bir iltihaplanmaya neden olur. Böyle bir durumda çiğneme, baskı veya sıcak – soğuk gibi uyaranlar, aşırı hassasiyet ve ağrıya sebep olabilir. Bunun yanı sıra pulpa iltihabı, ağrı kesiciler ile giderilemeyen ve kendiliğinden başlayan bir ağrıya da sebep olabilir.

Diş hekiminin bilgisi olmadan alacağınız ilaçlar -özellikle antibiyotikler- ağrınızı sadece geçici bir süre için erteleyebilirler. Uzun süre kullanılan antibiyotikler iltihabı daha dirençli hale getirmekte ve dişin tedavisini zorlaştırmaktadır. Bunu kısa bir örnekle anlatalım.Yapılan işlem düşman askerlerini bayıltmak gibidir. Yani savunma düştüğü anda düşmanlar tekrar uyanıp size savaş açabilirler. Antibiyotik tedavisiyle düşmanlar kısa bir süre için etkisiz hale gelir, kanal tedavisi ile düşmalarınızdan tamamen kurtulursunuz.

Eğer pulpa iltihabı tedavi edilmezse, kök uçlarında ve çene kemiğinde iltihabın birikmesi sonucunca apse adını verdiğimiz “cerahat dolu keseler” oluşur. Kök ucunda oluşan bu apseler genişleyerek, kök etrafındaki kemik dokusunda yıkım yapabilir. İltihaplı pulpa çıkarılmadığında, ağrı ve şişlik görülür. Eğer uzun süre tedavi uygulanmazsa diş çekime gidebilir.

Kanal Tedavisi Nasıl Yapılır?

 1. Dişin durumunun diş hekiminiz tarafından tespit edilip kanal tedavisinin önerilmesinin ardından tedaviye başlanır ve tedavi dişin durumuna göre bir ya da daha fazla seansta tedavi edilir.
 2. lk olarak tedavi yapılacak diş uyuşturularak ağrı duymamanız sağlanır, ardından çürük var ise temizlenerek dişin sinirlerinin olduğu bölgeye ulaşmak için diş kuron kısmından açılır.
 3. Radyografi (röntgen) çekilerek kanal uzunluğunun tespit edilir. Yada apeks bulucu aletler kullanılabilir. Bu aletler kalp pili taşıyan hastalarda kullanılamaz.
 4. Kök kanallarının içeriği (pulpa dokusunun) çıkarılarak temizlenir ve çeşitli el aletleri ve döner aletler kullanarak kök kanallarının şekillendirilir, genişletilir.
 5. Kök kanallarının dezenfeksiyonu yani bakterilerden arındırılması sağlanır ve kanallar çevre dokular ile uyumlu bir malzeme ile sıkıca doldurulur.
 6. Tedavi, dişin kök ucu enfeksiyonuna, enfeksiyonun akut yada kronik olmasına, hastanın ağrısı olup olmamasına göre 1–3 seans arasında sürebilir.
 7. Özellikle dişin canlı olmadığı ve kök ucunda iltihabın bulunduğu durumlarda, kök kanallarına bakterileri yok etmek amacıyla ilaç konulabilir. Bu ilacın etki edebilmesi için kanalların içinde en az 5–10 gün kalması gereklidir. Bu süre zarfında diş, geçici bir dolgu maddesi ile kapatılır.
 8. Ağır iltihap vakalarında, diş hekimi tedaviyi pekiştirmek amacıyla ağızdan da ilaç alınmasını önerebilir.
 9. Tedavi sonrasında dişte hafif ağrı ve hassasiyet şikâyetleri görülebilir, ama bu durum geçicidir. Bu durumda en iyi çözüm o dişin bulunduğu tarafı birkaç günlük süre boyunca kullanmamaktır. Kısa bir zaman sonra hassasiyetin ortadan kalktığı görülecektir.
 10. Kanal tedavili bir diş, hiç tedavi edilmemiş bir diş gibi yıllarca hizmet edebilir. Kök kanal tedavili dişlerde de, herhangi bir diş gibi çürük ya da kırık oluşabilir ve diş eti açısından problemli olabilirler. Kanal tedavisi yapıldıktan sonra da ağız hijyenine dikkat edilmelidir.
 11. Düzenli olarak dişlerinizi fırçalamanız, diş ipi kullanmanız ve doktorunuza kontrole gitmeniz gerekmektedir.

Kanal Tedavisinde Başarı Oranı Nedir?

Endodontik tedavinin başarı oranı, teknolojideki ilerlemelerle,hekimlerin el becerilerinin gelişmeleriyle beraber yükselmektedir. Kök Düzgün ve kurallarına göre yapılan bir kanal tedavisinin başarısı ortalama olarak %90 - %95 gibi yüksek bir yüzdeye sahiptir. Endodontik başarı oranları farklı çalışmalarda % 53–94 arasında bildirilmiştir.

Kök kanalının anatomisi tedavinin başarısında önemli bir rol oynamaktadır. Karmaşık kanal şekillerine sahip olan dişlerde temizleme ve şekillendirme yapmak daha zordur.

Endodontik başarısızlıklar; temizleme, şekillendirme ve tıkama yetersizlikleri, kök kanalı içinde alet kırılması, gözden kaçan kanallar, kökler arası bölgede kırıkların oluşması ya da kanal tedavisi yapılmış dişin dolgusunun düşmesi ve dişin dış ortama açık hale gelmesi sonucunda bakterilerin üremesi ve kök kanal sisteminin tekrar iltihaplanmasıyla meydana gelebilir.

Başarısızlık durumunda, genellikle kanal tedavisi yenilenerek, varsa hatalar giderilerek çözüme ulaşılır. Eski kanal dolgusu çıkarılır, dişin kanalı tekrar şekillendirilerek temizlenir ve yeniden doldurulur. Eğer bu işlemle de sonuç alınamıyorsa 'kök ucu rezeksiyonu' adı verilen cerrahi müdahale uygulanır. Bu işlem sırasında diş köküne ulaşılır; bu bölge ve çevresi cerrahi olarak temizlenir ve kapatılır. Eğer cerrahi müdahale ile de çözüme ulaşılamıyorsa; o dişin çekimi uygun görülebilir.

Kanal Tedavisinin Alternatifi Var mı?

Kanal tedavisine alternatif olabilecek başka bir tedavi seçeneği yoktur

Kanal tedavisinin tekrarı başarısız olduğunda ya da ikinci kez kanal tedavisinin uygulanamayacağı dişlerde - örneğin, kanal tedavisi yapılmış olan dişin üzerinde kanal içinden destek alınarak yapılmış bir restorasyon varlığında ya da kanal içinde kırık bir alet varsa- dişin kök ucuna cerrahi müdahale yapılabilir.

Kanal tedavisin tekrarının ve cerrahi girişimin başarılı olamadığı durumlarda veya aşırı madde kaybı olan ve üstüne dolgu ya da kuron restorasyonu yapılamayacak dişlerde çekim düşünülmelidir.

Dişin çekiminden sonra oluşacak boşluk köprü ya da implant uygulaması ile tedavi edilebilir.

Fakat doğal dişi korumak her zaman tercih edilir. Bir ya da daha fazla diş eksikliği komşu dişlerin yer değiştirmesine, duruş şeklinin bozulmasına sebep olabilir. Ayrıca doğal dişleri korumak implant ve köprüler gibi pahalı ve uzun tedavilerin uygulanmasını gerektirmez.

Hangi Diş Hastalıkları Endodontik Tedavinin Kapsamına Girer?

 • Pulpa herhangi bir sebeple zarar gördüğünde ve iltihaplandığında kanal tedavisi yapılmalıdır.
 •  Kanal tedavisini gerektiren başlıca sebep, derin ve geniş alana yayılmış çürüklerin pulpaya ulaşmasıdır.
 • Özellikle küçük çocuklarda düşme, yaralanma ile ya da dişlere alınan herhangi bir darbe sonucunda oluşan kırıklarda pulpa zarar görebilir. Bu tür vakalarda düzenli kontroller yapılarak dişin canlı olup olmadığı kontrol edilmelidir. Canlılığını kaybeden dişlerde kanal tedavisi gereklidir.
 • Kötü ve yanlış yapılmış kanal tedavileri sonucunda oluşan iltihaplanmalarda da ilk seçenek kanal tedavisinin yenilenmesidir. Eski kanal dolgusu sökülerek iltihap giderilir ve yeniden kanal tedavisi yapılır.
 • Uzun süre tedavi edilmemiş iltihaplı dişler sonucunda meydana gelen şişme ve iltihap akıntılarında da ilk önce yapılması gereken işlem kanal tedavisidir.

Kanal tedavisine ihtiyacınız olduğunu nasıl anlarsınız ?

Sıcak ve soğuğa karşı uzun süreli hassasiyet, çiğnerken oluşan ağrı ya da rahat çiğneyememe, kendi kendine başlayan özellikle de geceleri başlayan ağrı, dişin renk değiştirmesi, şiş, dişe yakın bölgedeki lenf düğümlerindeki ağrı veya elle hissedilen şişlik

Kanal tedavisi dişi öldürür mü ?

Eskiden kalma bir inanışla " kanal tedavisi dişi öldürür " düşüncesi gerçeği yansıtmamaktadır. Kanal tedavisiyle dişin içindeki canlı doku alındıktan sonra dişiniz sıcağa ve soğuğa karşı hissiz hale gelir, ama çene kemiğinden ve çevre dokulardan gelen damar veya sinirlerle görevine devam eder ve kemik içinde tutunur. Tedavi sonrası yapılacak uygun bir dolgu ya da restorasyon yardımıyla çok rahat çiğneyebilir, ya da dişinizi protez ayağı olarak kullanabilirsiniz. Yapılan araştırmalara gore kanal tedavisini başarısı % 98'tir.

Bütün dişlere kanal tedavisi yapılabilir mi?

Dişlerin çoğuna yapılabilir. Zaman zaman bazı dişler kanal tedavisiyle kurtulamayabilir.

Kanallara girilememesi, köklerdeki kırıklar, yeterli kemik desteğinin olmaması veya dişin restore edilemeyecek kadar harap olması başlıca nedenlerdir.

Kanal tedavisi dişi daha kırılgan hale mi getirir?

Bu yanlış inanış yıllardır sürmektedir. Kanal tedavisi yapılan dişler genelllikle büyük çürüklü ya da harap dişler olduğu için kanal tedavisi sonrası yapılacak restorasyon ( dolgu veya porselen kaplama) mükemmel ve kusursuz yapılmalıdır. Her dişe yapılacak restorasyon farklıdır.

İmplant operasyonundan hemen sonra porselen diş takılır mı?

İmplantın ideal olarak kemikle kaynaması için bir süreç gereklidir. Bu alt çenede 3 ay, üst çenede 4 ay kadar bir zamandır. Eğer implanta destek için kemik tozu uygulaması yapılmışsa bu bekleme süresi 6 aya kadar uzayabilmektedir. Bazı hekimler implantlara immediat (hemen) yükleme yapmaktadırlar. Bu implantın başarı yüzdesini biraz düşürmektedir.

İmplantın başarı yüzdesi nedir?

İmplantın başarı yüzdesi günümüzde %97’lere ulaşmıştır. Bu oran çekim yerine hemen implant yapılması ve erken yükleme prosedürleri ile %80’lere düşebilmektedir.

Uygulanan implantın içeriği nedir?

Uygulanan implantlar titantum içeriklidir. Doğada titanyum yumuşak bir halde bulunduğundan dolayı, şekillenebilir hale gelmesi için çok az miktarlarda alüminyum, vanadiyum gibi metaller eklenmiştir.

İmplantlar vücutta alerjik reaksiyon yapar mı?

Titanyum doğadaki en doku dostu elementlerdendir. Kesinlikle alerjik bir durum oluşturmaz. O kadar doku dostudur ki vücudun diğer yerlerinde uygulanan plaklarda titanyumdan yapılmaktadır.

İmplant bölgesi protez yapılana kadar dişsiz mi durmalıdır?

İmplant uygulandıktan sonra eğer kemikle tutulumu çok iyi durumdaysa, üzerine plastik bir ara parça ile geçici bir protez yapılabilmektedir. Bu plastik ara parça implantın üstüne direk çiğneme kuvvetlerinin gelmesini engellemektedir. Eğer plastik ara parça kullanılamıyorsa, hareketli bir damak da yumuşak doku iyileşmesini takiben uygulanabilir.

İmplantın ömrü kaç senedir?

İmplantlar doğal dişleri taklit edip onların yerini doldurmak için üretilmiştir. Doğal dişler bile ağız hijyenine dikkat edilmediğinde çürüyerek ve dişeti probleminden kaybedildiğine göre, implantların ömür boyu ağızda kalma garantisini kimse veremez. İyi bir hekim- iyi bir protez teknisyeni ve sorumluluğunu bilen bir hasta üçlemesi ile implantlar ağızda çok tatmin edici bir uzunlukta kalabilmektedir.

Her çeneye implant yerleştirilebilir mi?

İmplantın başarılı bir şekilde çeneye yerleştirilebilmesi için kemik hacminin yeterli olması, önemli anatomik oluşumlara uzaklığın yeterli olması ve sistemik durumun buna uygun olması gereklidir.

Kaç yaşında implant yapılabilir?

İmplant yapabilmek için hastanın ergenliğini doldurup, çene gelişiminin sonlanmış olması gereklidir. Bu da el bilek radyografisi incelenerek netleştirilebilir.

İmplant neden pahalı bir tedavidir?

İmplant başarılı bir cerrahi ile yerleştirilen yapay bir köktür. İmplant genelde yurtdışından ithal edilmektedir. Üretimi öncesinde de birçok araştırma-geliştirme safhasından geçmektedir. Bunun yanında herkes tarafından başarıyla uygulanması zordur. Bu nedenle maliyeti diğer tedavilere göre daha fazladır.

İmplantlar nasıl temizlenir?

İmplantüstü protezler eğer sabit bir protezse günde en az 1 kere “superfloss” denilen diş ipleri ile temizlenmelidir. Bunun dışında ağız duşu denen apareylerele implantüstü protezlerin altları temizlenebilir. Hareketli implantüstü protezlerin ise temizliği hareketli protezler çıktıktan sonra yumuşak bir diş fırçası ile implantüstü protezlerin parçaları temizlenebilir.

Zirkonyum Nedir?

Zirkonyum ilk olarak 1789 yılında Martin Heinrich Klaproth tarafından keşfedilmiştir. 1824 yılında ise Jons Jakob Berzelius tarafından izole edilmişti. Sıcaklığa ve korozyona karşı çok dirençli bir materyaldir.

Zirkonyumun Kullanım Alanları Nedir?

Zirkonya, yüksek gerilme direncine sahip olması, doku dostu olması, gren çapının düşük olması sayesinde dişhekimliğinde seramik formunda implant ve abutment materyali, sabit restorasyonlarda (kuron-köprü, laminate, inlay-onlay) core materyali, post-core materyali ve ortodontik braket olarak kullanılmaya başlanmıştır. Zirkonyum seramiklerinin kullanıma girmesi, bilgisayar-destekli dizayn (Computer-aided design; CAD) ve bilgisayar-destekli üretim (computer-aided manufacturing; CAM) teknolojisinin gelişmesi ile paralellik göstermiştir.

Zirkonyum Diş nerelerde kullanılır?

 • Beyazlatma gibi metotlarla sonuç alınmayan ileri derecedeki (antibiyotik, flor vb.)renkleşmelerde kalıtsal yapı renkleşmelerinde
 • Ortodontik (çapraşıklık) problemi olan hastalarda tel tedavisi alternatifi olarak
 • Dolgu yapılamayacak kadar aşırı madde kaybı olan dişlerde
 • Lamine ile kapatılamayacak diş açıklığı(diastema) olanlarda
 • Ağzında metal destekli köprü
 • kuron(kaplama)olan kişilere
 • Komposit dolgularla düzelemeyecek kırık restorasyonlarında
 • Rengi ve yapısı bozulmuş eski dolguların düzeltilmesinde

Zirkonyum dişlerin yapım aşaması ne kadar sürer?

 1. Aşamada dişler kuron restorasyonu için uygun kesimle hazırlanır,ölçü alınır.
 2. Aşama Labaratuarda hazırlanan altyapı provayla diş eti uyumu kontrol edilir.
 3. son aşamada estetik prova yapılır. Yapıştırma işlemi öncesinde bir ya da iki seans en başta karar verilen olması istenilen diş rengi ve şeklindeki hazırlanmış maketlerinizin dişlerinizin üzerindeki ve yüzünüze uyumu kontrol edilerek bitim aşamasına geçilir. Ortalama tüm bu işlemler 7-10 gün içerisinde tamamlanır.

Protez (Takma) Diş Nedir?

Çeşitli nedenlerle kaybedilen dişlerin yerine konan, kişinin çiğneme, estetik ve konuşma fonksiyonlarının yeniden kazandırılmasını sağlayan yapay materyallerdir.

Protez Dişlerin Amacı Nedir?

Protez (takma) dişlerin amacı, kişinin kaybettiği çiğneme, estetik ve konuşma gibi fonksiyonlarını yeniden yerine getirmesini sağlamaktır. Böylece, kaybedilen ağız sağlığı yeniden kazandırılmış olduğu gibi, aynı zamanda da, toplum içinde yaşayan birey psikolojik açıdan da desteklenmiş ve yaşam kalitesi yükseltilmiş olur.

Protez Çeşitleri Nelerdir?

 1. Sabit Protezler: Hastanın kendisinin çıkaramadığı, ağızda var olan diş veya dişlerin üzerine yapıştırılan protezlerdir.
  1. Kuron Protezleri (Kaplamalar) : Yeterince diş desteği olmayan büyük bir dolguyu restore etmek, zayıf dişlerin kırılmasını önlemek veya kırık, şekli bozuk veya rengi değişmiş dişlere yeniden estetik kazandırmak amacıyla, dişlerin üzerine uygulanan kaplamalardır.
  2. Köprü Protezleri: Herhangi bir nedenle kaybedilmiş olan diş veya dişlerin oluşturduğu boşluğun, iki tarafındaki dişlerden destek alınarak yapılan protezlerdir.
  3. İmplantüstü Protezler: Hastanın çene kemiğine yerleştirilen titanyum vidalardan(implant) destek alınarak yapılan kuron veya köprü protezleridir.
 2. Hareketli Protezler: Sabit protez uygulanamayacak kadar çok diş eksikliklerinde uygulanan, hastanın kendisinin takıp çıkarabildiği protezlerdir.
  1. Total Protezler (damak): Tüm dişlerin eksik olduğu durumlarda uygulanan, hastanın çene kemiği ve onu örten yumuşak dokudan destek alan protezlerdir.
  2. Bölümlü (iskelet) Protezler: Ağızdaki dişlerin bir kısmının kaybedildiği durumlarda uygulanan, ağızda hala var olan dişlerden destek alınarak uygulanan protezlerdir. Bu dişlerden destek almak için ya metal kroşeler (kanca) kullanılır, ya da daha estetik bir görüntü sağlayan hassas bağlantılı (çıtçıtlı) protezler tercih edilir.
  3. Overdenture (implantüstü hareketli) Protezler: Çene kemiğine yerleştirilen titanyum vidalardan(implant) destek alınarak yapılan hareketli protezlerdir.

Protez Temizliği ve Bakımı Nasıl Yapılır?

Protezlerin günlük temizlik ve bakımının yapılması, estetik görünüm, dişetlerinin tahriş olmasının önlenmesi ve ağız kokusunun giderilmesi açısından önemlidir.

Sabit protezler: Dişlerimizi günde en az 2 kez, özellikle kahvaltıdan sonra ve gece yatmadan önce fırçalamalı, 1 kez de diş ipiyle diş aralarını temizlemeliyiz. Köprü protezlerinin altına sıkışabilecek yemek artıkları, dişeti iltihaplarına ve ağız kokusuna neden olacağından, özel olarak tasarlanmış olan diş ipleri ile köprü altları temizlenmelidir. Kabuklu fındık, fıstık gibi sert yiyecekleri kaplama dişlerle yemek, kaplamaların kırılmasına neden olabileceği gibi, kullanım süresini de kısaltacaktır.

Hareketli Protezler:

 • Yemeklerden sonra protez çıkarılmalı, ağız çalkalanıp, protez yıkandıktan sonra geri takılmalıdır. Protez, günde en az bir kez diş fırçasıyla, diş macunu veya protez bakım ürünleri kullanılarak fırçalanmalıdır.

Fotoğraf Galerilerine ulaşmak için fotoğraflara tıklayınız...

Beyaz Diş Kliniği Beyaz Diş Kliniği Beyaz Diş Kliniği Beyaz Diş Kliniği
Beyaz Diş Polikliniği

Estetik Diş Hekimliği

Beyaz Diş Polikliniği'nde

Estetik Diş Hekimliği, sağlıklı ve güzel bir gülümsemeyi sağlamak amacı ile genel diş hekimliği ile bazı temel prosedürlerin beraber uygulandığı bir süreci kapsar.

Beyaz Diş Polikliniği

Ortodonti Tedavi Yaşı

Beyaz Diş Polikliniği'nde

Yaş olarak bir çocuğun ne zaman Ortodontist veya Dişhekimine götürülmesi gerektigini düşünürsek, bu zamanın oldukça erken yaşlar oldugunu bilmeliyiz.

Beyaz Diş Polikliniği

Bonding Uygulamaları

Beyaz Diş Polikliniği'nde Bonding dişteki kırık ve çatlakları onarmanın ya da özellikle ön dişlerde şekil ve renk değiştirmek için kullanılır. Önce yapıştırılacak kompozit malzemenin rengi ile doğal dişinizin rengi birbirine uyumlu hale getirilir.

Contuct Us

İletişim

Adres: Saltak cd. Saraylar mh. No:19\5 Şifa Apt. Denizli
Telefon: 0 258 264 76 30
Kroki için tıklayınız...